Żałoba po mamie – jak długo trwa?

Żałoba po mamie – jak długo trwa?

Jeśli opłakujesz stratę swojej mamy, prawdopodobnie doświadczysz kilku różnych etapów żałoby. Oto kilka wspólnych etapów: gniew, zaprzeczenie, nierealność i pustka. Oto kilka sugestii, jak radzić sobie z każdym etapem.

Złość

Złość i żal są powszechne po odejściu bliskiej osoby. Uczuciom tym towarzyszą intensywne emocje, w tym frustracja, uraza i rozczarowanie. Czasami uczucia te są skierowane na osobę, która zmarła i na tych, którzy jej pomagali. W innych przypadkach osoba pogrążona w żałobie jest zła na innych, którzy nie spełnili oczekiwań lub zareagowali niewłaściwie.

Z tego powodu istotne jest, aby dać sobie przestrzeń na żałobę. Staraj się nie wprowadzać od razu żadnych drastycznych zmian w swoim życiu. Zamiast tego wygospodaruj czas na dostosowanie się do sytuacji i odreagowanie złości i frustracji. Daj sobie również czas na rozmowę ze specjalistą od zdrowia psychicznego. To pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje emocje i pomoże Ci rozwinąć mechanizmy radzenia sobie z nimi.

Ważne jest, aby zrozumieć, że gniew jest naturalną reakcją na smutek. Często zdarza się, że ludzie wyrażają złość najpierw przed innymi emocjami, takimi jak smutek. Gniew jest sposobem na uwolnienie energii i oprotestowanie straty. Emocje związane z żalem często nie są logiczne, więc mogą nas zdezorientować.

Żałoba po śmierci rodzica nie jest łatwa. Dorośli mają skomplikowane relacje z rodzicami, co może potęgować stres. Strata rodzica jest szczególnie trudna, gdy w grę wchodzi dziecko. Samodzielne zmaganie się z tymi emocjami może być wyniszczające, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym.

Zaprzeczenie

Kiedy tracimy rodzica, możemy być na różnych etapach żałoby i zaprzeczania. Zaprzeczanie może być mechanizmem ochronnym, który pomaga nam przetrwać stratę, minimalizując ból. Jest to również oznaka odrętwienia i dezorientacji co do nowej normalności. Zaprzeczanie może skutkować unikaniem bolesnych uczuć związanych ze stratą oraz innych emocji, takich jak złość.

Długość żałoby i zaprzeczania różni się dla każdego, a proces żałoby po rodzicu różni się w zależności od osoby. Czy to utrata rodzica, czy śmierć ukochanego zwierzaka, proces będzie się różnił. Długość żałoby będzie zależała od Twoich indywidualnych potrzeb i osobowości, a także od okoliczności Twojej straty. Jeśli masz trudności z radzeniem sobie, możesz poszukać profesjonalnego wsparcia.

Chociaż pięć etapów żałoby jest pomocnych, możesz nie doświadczyć wszystkich z nich, a nawet pominąć niektóre. Etapy te są jedynie wskazówkami. Pomimo tego, ważne jest, aby zrozumieć, że każdy etap żałoby jest unikalny dla każdej osoby. W pierwszym etapie żałoby zaprzeczanie jest powszechnym mechanizmem obronnym, który może zamortyzować natychmiastowy szok związany z bolesną sytuacją i ułatwić zignorowanie rzeczywistości straty.

Nierealność

Surrealność to stan będący połączeniem fantazji i rzeczywistości. Większość ludzi doświadcza tego stanu po śmierci. Z czasem minie, a ty zaczniesz na nowo orientować się w nowej rzeczywistości. Ale do tego czasu należy ciężko pracować nad żałobą w zdrowy sposób i w razie potrzeby poprosić o pomoc.

Pustka

Radzenie sobie z pustką po śmierci mamy może być trudne. Jednak większość rodziców jest w stanie znaleźć nową normalność i dostosować się do swoich nowych ról. Jednak ci, którzy odczuwają przytłaczające poczucie samotności lub izolacji, mogą potrzebować profesjonalnej pomocy. Amy Morin, redaktor naczelna strony internetowej verywell mind, międzynarodowa autorka bestsellerów i prowadząca podcast, oferuje kilka porad dotyczących radzenia sobie z pustką po śmierci mamy.

Po pierwsze, poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoim życiem. Czy ma ono dla ciebie znaczenie? Jeśli nie, to czego w nim brakuje? Może to być ukryta pustka, której wcześniej nie zauważałaś. Aby dowiedzieć się, czego brakuje, spróbuj zauważyć wszelkie negatywne emocje, które masz i postaraj się je zrozumieć, nie oceniając ich.

Akceptacja

Akceptacja po śmierci mamy może zająć trochę czasu. Niektóre matki muszą często rozmawiać o swoim dziecku i okolicznościach jego śmierci, a ich głęboka reakcja żałoby może trwać latami. Z drugiej strony ojcowie mogą potrzebować pójść naprzód znacznie szybciej niż matki. Podczas gdy większość matek dzieli się swoim bólem z partnerem, niektóre mogą całkowicie unikać rozmowy na ten temat lub próbować go ukryć.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *